30 grudnia odbył się ogólnopolski protest rolników. W wielu miejscach w kraju blokowali oni drogi, sprzeciwiając się umowie między Unią Europejską a krajami Mercosur. Protest objął także Opolszczyznę, w tym teren powiatu nyskiego.
Akcję zorganizował Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników. Organizatorzy podkreślali, że protest był reakcją na bierność polskiego rządu wobec umowy UE–Mercosur. Domagali się jasnego i stanowczego sprzeciwu Polski w tej sprawie.
Rolnicy wskazywali, że umowa z Mercosurem może zagrozić polskiemu rolnictwu, bezpieczeństwu żywnościowemu i przyszłości gospodarstw. Ich zdaniem wejście umowy w życie może oznaczać napływ tańszych produktów rolnych spoza Europy, produkowanych według innych standardów. Obawiali się, że taka konkurencja osłabi polskie gospodarstwa.
Protestujący zarzucali też rządowi, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby zablokować tę umowę.
Jak wynikało z mapy protestów rolniczych, 30 grudnia rolnicy zablokowali rondo obok „grzybka” w Pakosławicach. Chodzi o skrzyżowanie drogi krajowej nr 46 na trasie Nysa – Opole z drogą wojewódzką w kierunku Wrocławia. Protest trwał od godziny 10:00 do 15:00.